Trychologia

Badanie trychologiczne ma charakter wieloetapowy, jego celem jest przeprowadzenie szeregu czynności, które umożliwią postawienie właściwej diagnozy. 

Wywiad medyczny

To pierwszy i najdłuższy i bardzo istotny element badania. W związku utajonym przebiegiem wielu schorzeń trycholog powinien szczególnie uważnie przeanalizować ostatnie 6 miesięcy od pojawienia się problemu, mieć wiedzę na temat wszystkich chorób przebytych w ostatnim czasie, istniejących chorób przewlekłych, występujących alergii, przyjmowanych leków jak również sposób pielęgnacji skóry, stosowane preparaty, dieta, tryb życia, charakter pracy. Należy ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta na daną chwilę. Bardzo ważna jest ocena obecnego stanu emocjonalnego, gdyż do gabinetu trychologiczego trafiają bardzo często osoby, które borykają się z problem wiele lat, zrezygnowane, ze schorzeniami, które zdecydowanie obniżają jakość ich życia. Opieka psychologiczna, wsparcie i pełen profesjonalizm powinny być sztandarową kwestią. Społeczeństwo cierpi na chroniczny stres, co dotkliwie odbija się na działaniu organizmu, to kolejny ważny i poruszany aspekt.

Podsumowaniem tej części jest analiza zebranych informacji z aktualnymi wynikami morfologicznymi. 

Trichoskopia

Po zebraniu szczegółowych informacji, następnym krokiem jest trichoskopia. Na jej podstawie ustalona zostaje ocena stanu skóry głowy i ujść mieszków włosowych. Szczegółowiej: klasyfikacja rodzaju skóry głowy (łojotokowa, normalna, zanieczyszczona, sucha i wrażliwa, naczynkowa) ocena przebiegu procesu keratynizacji, istnienia stanów zapalnych, podrażnień, oraz zaczopowania ujść mieszków włosowych.

Diagnoza

Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, trichoskopii stawiana jest diagnoza. Zdarza się, że na pierwszej wizycie diagnoza nie pada. Pacjent zostaje wtedy pokierowany po wykonanie potrzebnych badań lub na konsultację do wybranego specjalisty, po ich przeprowadzeniu z wynikami ponownie zgłasza się na wizytę do trychologa.